VONTOBEL | AMADEUS MŰVÉSZETI DÍJ
Az AMADEUS Művészeti Alapítványnak évek óta kiemelt támogatója a svájci Bank Vontobel AG, amely az idén felkérte az alapítványt, hogy hozzon létre egy maradandó, művészetpártoló, önálló programot. Ennek eredményeként az AMADEUS Művészeti Alapítvány 2014-ben megalapítja a Vontobel Művészeti Díjat. A Vontobel Művészeti Díj célja a kortárs magyar képzőművészet nemzetközi kapcsolatainak előmozdítása, illetve a kiemelten fontos művészeti területek támogatása. Ennek érdekében, eddigi munkánkhoz híven, ismét széles szakmai átgondolás alapján és a hazai szcéna számottevő szervezeteivel együtt dolgozva minden évben új koncepcióval töltjük majd meg a díjat, amely így rugalmas, dinamikus, több szereplőt és művészeti ágat magába foglaló szellemi termékké tud válni, követve a hazai és nemzetközi trendeket.
Alapítványunk a Restaura Program keretén belül két jelentős restaurálási, értékmentő projektben vett részt együttműködve a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel.
2010-ben Stróbl Alajos lószobra – mely Szent István királyunk budavári lovas szobrának életnagyságú ló “előtanulmánya” volt – került megmentésre a végső pusztulástól és került felállításra jelenlegi végleges helyére, az Epreskertben (Parthenon-fríz terem), az egykori Stróbl műterem timpanonja alá.
2011-ben pedig az AMADEUS munkáját éveken keresztül támogató, nemrégen tragikus hirtelenséggel elhunyt Körösényi Tamás Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezető tanárának a „Szobor Pozsonynak – Az arány szelleme“ című szobrának bronzba öntését támogattuk anyagilag és voltunk a nagyszabású projekt pénzügyi lebonyolítói.
Körösényi Tamás emléke előtt tisztelegve a bronzszobor avatására a Mester születésének 60. évfordulóján, 2013. május 15-én az Epreskertben került sor.
Az AMADEUS a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel együttműködve 2009/2010 tanévben az intézmény végzős hallgatói diplomamunkáinak méltó megörökítése érdekében hiánypótló Diplomakatalógus szerkesztését és kiadását kezdte el. Soha azelőtt nem jelent meg olyan katalógus, mely az adott évben az egyetemen végzett minden művészt, annak diplomamunkáját, CV-jét és ars poetikáját bemutatta volna. A teljes körű katalógus így válhatott forrás értékűvé, ráadásul bilingvis formában, magyar és angol nyelven. A két tanévet átfogó anyagi és szakmai támogatás után tradíciót teremtve az egyetem már önállóan végzi ezt a munkát, de mind a mai napig büszkék vagyunk a képzőművészeti tehetségek ilyen formán való támogatására és az értékteremtő kezdeményezésünkre.
Az AMADEUS szervezésében eddig megvalósult diplomakatalógusok
KIÁLLÍTÁSOK SZERVEZÉSE | MŰTÁRGYKÖLCSÖNZÉS
Alapítványunk egyik missziója, hogy a kortárs képzőművészek munkáival ne csak az olykor nehezen elérhető galériás kereskedelmi közegben találkozhassanak az emberek, hanem mindennapos életterükben, akár a munkahelyeiken is, kellemes és értéket képviselő műtárgyak között tölthessék a mindennapjaikat. A munkahelyek és közösségi terek kulturális humanizációját a Commerzbank csodásan felújított központi épületében kezdtük, ahol évről évre megújuló nagyszabású kiállításaink kaptak helyet. Az AMAHÁZ művészeit illetve gyűjteményét bemutató kiállításainkat az UNION Biztosító és Fundamenta-Lakáskassza Zrt. székházában folyattuk, majd a budapesti Játékszín falain belül, legutóbb pedig a Balassi Intézet felkérésére nyitottuk meg csoportos tárlatunkat. Hogy elősegítsük a kortárs képzőművészet jelenlétét és térnyerését, nemcsak nagyobb, tematikus intézményi kiállítások megrendezését vállaljuk, hanem akár pár darabra kiterjedő műtárgykölcsönzést is végzünk az alapítvány gyűjteményéből vagy kortárs művészek bevonásával.
Eddigi intézményi kiállításaink
Rabóczky Judit – Tóth Angelika (Commerzbank Galéria, 2009)
Kontur András – Balla Attila (Commerzbank Galéria, 2010)
Die Ernte (Klosterneuburgi Apátság, 2011)
Szabó Franciska – Hajas Katinka (Commerzbank Galéria, 2011)
Orr Máté – Fülöp Gábor (Commerzbank Galéria, 2012)
Szabó Franciska (Játékszín, 2013)
Kikelet 2. (Balassi Intézet, 2013)
Bárdosi Katinka (Játékszín, 2014)
Válogatás az AMADEUS Gyűjteményéből (Fundamenta Café Galéria, 2014)
Kiállításainkhoz, rendezvényeinkhez kapcsolódó, illetve az AMAHÁZ művészeit bemutató igényes kiadványok szerkesztését és kivitelezését számtalanszor végezte szakmai csapatunk az elmúlt években, így a legújabb trendeknek megfelelő nyomdai és grafikai technikával elkészült munkáinkat szívesen soroljuk értékteremtő eredményeink közé.
Katedra Díjunk a Hallgatói Ösztöndíj Programunk mentén született meg abból az elhatározásból, hogy a diákok mellett a művészeti felsőoktatásban résztvevő oktatók és tanárok kiemelkedő munkája is kapjon nyilvánosságot plusz erkölcsi és anyagi elismerést. A kiválasztási folyamat titkos szavazással történik, a HÖK bevonásával. Forrás hiány miatt ezt a programunkat sajnos jelenleg szüneteltetjük.
Az AMADEUS ösztöndíjas művészek munkáiból az elmúlt évtizedben egy fiatal, generációt felölelő gyűjtemény jött létre. Alakulását és tematikáját a munkánk során felkutatott és fellelt tehetségek határozták meg, melyre büszkék vagyunk, hisz hűen tükrözi az alapítvány eddigi munkásságát és eredményeit. A művészek nagylelkűségéből a gyűjteménybe került festmények, grafikák és szobrok képezik annak a műtárgybérlési programnak az alapját, melyből befolyó minden forint az alapítvány tevékenységének folyamatos fenntarthatóságában és fejlődésében hasznosul.